Dash Coin Nedir? Özellikleri

0 14

Kripto para birimlerinden birisi olan Dash Coin, düşük maliyetli işlemlerin yapılmasını mümkün kılan bir ekosistemin para birimi olarak ifade edilir. Gizlilik ve anonim kalma imkanı vermesi ise son dönemlerde daha fazla öne çıkmasına neden olmuştur.

Dash Coin Nedir?

Dash Coin nedir şeklindeki soruya verilecek detaylı cevaplar var. Ancak en basit ifade ile DASH ekosisteminin para birimi olduğunu söylenebilir. Bir altcoin olması ve takip edilemeyen işlemler yapılmasına imkan vermesi, en önemli özellikleri olarak dikkat çeker.

Dash, merkeziyetsiz yapıdadır ve herhangi bir otoritesine teoride tamamen kapalıdır. İlk olarak 2014 yılında Litecoin’in fork’u şeklinde piyasaya sürülmüştür ve iki katmanlı bir ağa sahiptir. Piyasaya ilk sürüldüğünde Xcoin olarak bilinmesine karşın bir süre sonra Darkcoin olarak markalaşmış, sonrasında ise Dash adını almıştır.

Bu kripto paranın gizlilik sağlaması ve günlük işlemlerde kullanılabilir olması türünden özellikleri, 2018 yılında Venezuela’da yoğun olarak talep görmesine neden olmuştur. O dönemde ülkede ekonomik olarak sorunlar yaşanması da bu talebin önemli nedenleri arasından gösteriliyor.

Dash Coin, günümüzde birçok kripto para borsasında işlem görüyor. Baştan Binance olmak üzere yüksek işlem hacmine sahip olan borsalardan Dash Coin alabilir ve satabilirsiniz. Türk borsası olan Paribu gibi borsalarda da işlem gördüğü biliniyor. Sahip olduğu özellikler nedeniyle geleceğinin parlak olduğu ifade edilen kripto paralardan biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri