Gerilim Tipi Baş Ağrısı

0 43

Günlük yaşam içerisinde hemen herkes zaman zaman baş ağrısı sıkıntısı ile karşılaşır. Fakat baş ağrıları birçok nedene bağlı olarak geliştiği gibi farklı tiplerde de gelişebilir. Örneğin belli bir rahatsızlığa bağlı olmadan gelişen gerilim tipi bas ağrısı bunlardan biridir. Baş ağrıları içerisinde stres ve sıkıntıya bağlı olarak gelişen gerilim tipi baş ağrısı 30 dakikadan 7 güne kadar devam edebilir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkan bu baş ağrısı zamanla kronik hale dönüşebilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Çeşitleri

Madalyon klinik uzman hekimleri gerilim tipi baş ağrısının zaman aralıklarını belirledikten sonra tedavi şekline karar veririler. Zaman aralıkları ve sorun olma boyutu tedaviyi yönlendirmek açısından önemlidir. Bu tip baş ağrısının hayat boyu sıklığı kadınlarda %88 civarına kadar çıkarken erkeklerde bu oran aynı migren tipi baş ağrısı gibi %69 olarak görülür. 

En çok çevresel faktörlere dayanarak gelişen bu ağrının ana sebepleri aşırı sorumluluk yüklenme, ailesel ve ekonomik sorunlar, hayal kırıklıkları, uzun süre aynı pozisyon kalmak, stres ve trafik kazası gibi olumsuz durumlarda ciddi darbelere maruz kalmak gibi birçok nedene bağlı olarak gelişir. Yüz, baş ve boyun kaslarının gerilmesiyle ortaya çıkar ve yavaş yavaş şiddetini artırarak dayanılmaz hale gelir.

Seyrek Epizodlu Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Bu tip baş ağrısı yaklaşık olarak ayda bir ve 24 saatten daha az süren ancak hafif ve orta şiddetlidir. Sıklığı ayda bir fakat daha uzun süreli ağrı yaşatan durumunda olanlarda vardır. Ağrı tarzı baskılı ve sıkıştırıcı karakterde olur. Günlük rutin hareket esnasında ağrı artışı gözlemlenmez. Çoğu kez migren tipi baş ağrısı ile karıştırılsa da migrende ki gibi mide bulantısı gibi sorunlar yaşanmaz. Bu tip baş ağrısı tedavisi ilaç kullanımına gerek kalmadan Madalyon Klinik uzman psikolog görüşmeleri ile kolaylıkla çözülebilir.

Kronik Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları kronikleşmesi durumunda sıklığı ortalama üç ay boyunca 15 gün ya da daha fazla sürer. Başka bir hastalık ile bağdaştırılabileceği için ileri tetkikler istenebilir. Ülkemizde sıklıkla görülen bu tip baş ağrıları kişilerin yaşam standartlarını oldukça olumsuz olarak etkiler. Tedavisinin mutlaka uzman bir psikiyatr tarafından yapılması önerilir. Uzmana gitmeyen hastalar baş ağrılarını migrene benzettikleri için sürekli ve gereksiz yere migren ilaçları kullanarak hata yaparlar.

Gerilim Tipi Baş Ağrısından Korunma Yolları

Konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk gibi yakınmalarla birlikte hissedilen bu baş ağrısı tipi kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri ile azabilir ve hatta zamanla kaybolur. Stres ve gerilimden uzak durmak, hassas yapıyı değiştirmek gibi detaylar kişileri rahatlatacağı için hafif ataklı olan bu ağrılardan kurtulmaları mümkün olur. Ancak bu tür olumsuzluklardan kurtulmak insanların tek başlarına yapabilecekleri bir durum olmadığından mutlaka bir psikiyatri doktorunun önerileri ile hareket edilmesi uygun olur.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Kronik hale gelmiş olan Epizodik baş ağrısında tedavi şekli iki yönlüdür. Tedavinin ilk şekli koruyucu yaklaşım olurken diğer yönü ise ağrıya yönelik tedavidir. Madalyon Klinik uzmanları tarafından akut olan gerilim tipi baş ağrısında sadece ağrıya yönelik bir tedavi uygulanırken, daha sık ve ağır seyreden gerilim tipi baş ağrılarında hastaya farmakolojik yani ilaç tedavisinin yanı sıra nonfarmakolojik, psikofizyolojik tedavi yöntemlerine de başvurulur. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri