Oracle Nedir? Merak Edilenler

0 11

Blockchain, merkezsiz yapıları mümkün kılan yeni bir teknolojidir. Bu teknolojinin kullanılması ile oluşturulan ekosistemler, tamamen merkezsizdir ve gerçek dünya ile aralarında herhangi bir bağ yoktur. İşte bu durum zaman zaman farklı problemlere neden olabiliyor veya farklı ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor. İlgili sorunların giderilmesi veya ihtiyaçların karşılanması için Oracle kullanılıyor. Oracle nedir? Özellikleri nelerdir?

Oracle Nedir?

Oracle; blockchain’in sahip olmadığı verilere veya bilgilere erişmesini mümkün kulan bir varlık ya da cihaz olarak tanımlanabilir. Hava durumuna ilişkin bilgileri ya da bir kişinin siyasi arenadaki adaylığına dair verileri gerçek dünyadan alarak Ethereum gibi blok zincirine gönderme işlevini gerçekleştirir. Blok zinciri tarafından alınan bu verilerin nerelere veya kimlere dağıtılacağı ise akıllı sözleşmelere göre belirlenir.

Oracle, birbirinden farklı olan ve aralarında herhangi bir veri akışı olmayan ağlar arasında veri transferi yapma özelliğine sahiptir. İşlevinin biraz daha net anlaşılması için örneklerden yararlanılabilir. Örneğin; Ethereum ağında olmayan bir kripto para biriminin fiyatını alarak bu ağa aktarır. Böylece ağların karşılıklı olarak etkileşimleri artmış olur.

Oracle, her ne kadar Ethereum zincirine veri aktararak önemli bir işlevi yerine getirse de, bu durum aslında Ethereum açısından olumlu değildir. Çünkü geliştirilmesinde kullanılan temel prensip, merkezsiz olması ve harici bilgilere ve varlıklara ihtiyaç duymamasıdır. Ancak Oracle ile bu prensip bir anlamda çiğnenmiş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri