Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0 508

Servikal yetmezlik olarak da bilinen rahim ağzı yetmezliği, halk arasında pek bilinmemekle birlikte, aslında sık olarak görülen bir sağlık sorunudur. Rahim ağzı yetmezliği, gebeliğin 12.haftası yani 3. ayı ile 5.ayı arasındaki erken doğum ile anlaşılabilir.

Normalde rahmin hazneye açılan kısmı, hamileliğin başladığı dönemden doğumun gerçekleştiği döneme kadar sıkı bir şekilde kapalı olarak durmaktadır. Doğum sancıları geldiğinde ise bu sıkılık açılıp kapanmaya başlar.

Rahim Ağı Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı yetmezliğinde, bu açılıp kapanmalar çok daha erken bir zamanda, yukarıda da belirttiğimiz gibi hamileliğin 3. ayı ile 5.ayı arasında başlar. Ağrısız olarak kendiliğinden açılan rahim, erken doğumun gerçekleşmesine neden olur.

Rahim ağzı yetmezliğinin hamile kadınlarda görülme oranı ise %5 civarındadır. Bu durum, zamanında fark edilmediğinde tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

Daha önceki gebeliği rahim ağzı yetmezliği nedeniyle sonlanan gebeliklerde, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Koruyucu tedavi olarak rahim ağzına özel dikişler atılan rahim ağzı yetmezliği rahatsızlığında, bu durum ultrason ile de tespit edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri