Stellar Coin Nedir? Özellikleri

0 10

Kripto paraların sayısının çok fazla olmasının en önemli nedenlerinden birisi, inşa edilecekleri hazır ağların bulunmasıdır. Bu ağlar üzerinden istenilen özelliklere sahip kripto para birimleri inşa ediliyor ve farklı borsalarda listeleniyor. Bahsedilen ağlardan birisi de Stellar’dır. Peki, Stellar coin nedir?

Stellar Coin Nedir?

Stellar, merkezsiyetsiz bir DeFi olarak tanımlanır. Bu ağ üzerinde kripto para oluşturulabilir. Bunun dışında kullanıcıların ağ üzerinden kripto varlıklarını takas etmesi de mümkündür. Bahsedilen özellikler nedeniyle bu alandaki önemli ağlardan birisi olarak kabul edilir.

İlk olarak 2014 yılında bu ağın kurulması için adımlar atılmaya başlandı. Sistemin stabil hale getirilerek kullanıma açılması ise 2015 yılında gerçekleşti. Burada da diğer blok zinciri kullanan ağlarda olduğu gibi farklı sunucularda ağ doğrulayıcıları bulunur. Dolayısıyla burada da tam anlamıyla bir merkezsiz sistem vardır.

Stellar, borsalarda XLM olarak işlem görür. XLM nedir şeklindeki sorunun cevabı budur. XLM coin, kullanıcıların her zaman olumlu olarak baktıkları bir yatırım seçeneği olmuştur. Özellikle Ripple ile benzerlik göstermesi, buradaki en önemli hususlardan birisidir. Zaten Ripple kurucularından birisinin yer aldığı özel bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

Teknik açıdan bakıldığında XLM yerel bir token, Stellar ise bir ekosistemdir. Yerel token, ekosistem içerisindeki işlemlere dair ücretlerin ödenmesi veya ödüllendirmelerin yapılması için kullanılır. Kısacası iki kavram birbirinden farklıdır ve işlev olarak aynı değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri