Yield Farming Nedir? Avantajları

0 9

Günümüzde yatırımcıların çok farklı seçenekleri bulunuyor. Kripto paraların yaygınlaşması ile birlikte bu alandaki yatırımcı sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Ancak kripto dünyası, sadece alım satım şeklinde yatırım seçeneği sunmuyor. Bunun yanında yield farming ile pasif gelir elde etme imkanı da sağlıyor. Peki, yield farming nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Yield Farming Nedir?

Kripto dünyasına ilişkin en önemli detay, bu yapının merkezsiz olmasıdır. Merkeziyetsiz yapı ve benzer unsurlar nedeniyle zaman zaman burada likidite sorunları yaşanabiliyor. Bahsedilen bu sorunun çözümü için kullanılan yöntemlerden birisi de yield farming olarak bilinen yöntemdir.

Yield farming; kripto varlıkları olan kullanıcıların bir tür faiz geliri elde etmesine imkan veriyor. Kullanıcılar, kripto varlıklarını likidite havuzlarına kilitliyor ve burada kalma süresi ve yatırılan varlıkların değerine bağlı olarak ödül alıyor. Daha açık ifade ile geleneksel dünyada bankaların kredi vererek faiz geliri elde etmesi şeklinde özetlenebilir.

Yield farming, bu alanda imkan sağlayan DeFi protokolleri üzerinden yapılır. Günümüzde likidite havuzlarına kilitlenen varlıkların toplam değeri, on milyarlarca $ olarak ifade ediliyor. Buradaki farklı seçeneklerin bulunması, daha yüksek gelirler elde etmek için strateji geliştirmeyi gerektiriyor. Geliştirilen ve işe yarayan stratejiler paylaşılmamalı ve böylece değersiz hale getirilmemelidir.

Ne kadar gelir elde edileceği APY ve APR kavramları ile hesaplanıyor. Bu kavramlar, genel olarak yıllık getiri miktarı anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri